Jdi na obsah Jdi na menu
 


Muž VODNÁŘ

Abychom rovnou kously do kyselého jablka, nečekejte, že se muž Vodnář bude chovat tak, jak se mají chovat zamilovaní lidé. Jestli ano, čeká vás nepříjemné překvapení, možná dokonce série překvapení. Pokud jde o přátelství, nemohla byste si přát lepšího kamaráda nebo důvěrníka. Ale láska? Jak jeden můj známý Vodnář řekl: „Každý může mít dívku. Ale láska je něco docela jiného.“ To byl výborný postřeh. Pro Vodnáře je to skutečně „něco jiného“.

Nejblíž k tomu, aby se do vás zamiloval, je, když se chová, jako když vás nemá rád. Důvod je jednoduchý – čistě logický. Vodnář má rád všechny. Každý je jeho přítel. Dokonce nazve i svého úhlavního nepřítele „můj přítel“. Takže když řekne, že někoho nemá rád, něco to znamená. Ale není lehké zjistit přesně co. Různé nuance mohou být komplikované.

Muž Vodnář nechce odhalit své opravdové pocity, přestože jeho oblíbenou zábavou je pronikat do pocitů druhých lidí. Jeho vlastní reakce a motivy jsou složité a on má v úmyslu to tak nechat, protože mu dělá dobře vodit vás za nos. Tento muž zažije prostřednictvím lásky a přátelství mnoho zvláštních pocitů a každý z nich bude dychtivě rozebírat. Dokud ho nedostanete k oltáři, jste jen další zkušenost, další experiment, jakkoli těžké je se s tím smířit.

Je to člověk, který se sdružuje do skupin a týmová práce je pro něj přirozená. Vodnář rozumí pravidlům fair play ve sportu, jako kdyby je sám vynalezl, a uplatňuje je i v osobních vztazích. Má různorodé zájmy. To proto, že jeho láska k lidem je tak neosobní.

Jelikož Vodnář neustále vše analyzuje, často se sám sebe bude ptát: „Co tím asi myslela?“ Také nebude mít klid, dokud to nezjistí. Hádanky ho prostě přivádějí k šílenství a nedejte se oklamat jeho nonšalancí. Když cítí něco skrytého, nebude v noci spát, dokud ono tajemství neodhalí a nepřijde mu na kloub. Vždy hrozí možnost, že bude svým objevem nakonec zklamán, takže se raději postarejte, aby to stálo za to. Pokud ne, nebude si brát žádné servítky, aby to dal značně nešetrně najevo – a odkráčí odhalovat další tajemství.

Dívka, která ho chce dostat, v něm musí nejdřív vzbudit zvědavost. Otevřená kniha ho neláká. Přitahují ho zavřené stránky. Čím pevněji jsou zavřené, tím víc dráždí jeho detektivní instinkt. Když ho žena buď ignoruje, nebo si nechává sví názory pro sebe, oči mu zbystří, aspoň na začátku, a nasadí ostražitý výraz, jako když je honicí pes na stopě kořisti. Proč ta žena všechno tak prožívá? Opravdu je tak vrtkavá, nebo to jen hraje? Proč se tolik maluje a voní a nosí šaty s hlubokým výstřihem, a potom se urazí, když na ni všichni ti Lvi a Střelci a Štíři pískají před obchodem? Je puritánka, nebo je promiskuitní?

Dovede být neobyčejně jemný a tvárný, ale neměla byste zapomínat, že tento povrchní klid je jen přelud stejně jako jeho poddajnost. Nestrpí u ženy ani špetku oportunismu. Pokud si myslí, že je vykořisťován, onen nevyzpytatelný šarm zmizí tak rychle, že budete mít dojem, že se Gary Grant proměnil ve zlosyna, který se vám chystá mrštit do obličeje půlku grapefruitu.

Někteří muži v tomto znamení vyznávají čistotu. Můžete narazit na takového, který ječí, když někdo použije jeho ručník nebo mu funí na ovesnou kaši. V pozadí tohoto jednání je skoro neurotický strach z bacilů a nemocí.

Není to typ, který by se vám dvořil velkolepými gesty. Může vytrhnout pampelišku a hodit vám ji stejně jako vám přinést orchidej. Po pravdě řečeno, to první je pravděpodobnější. Nebude vám dávat norkové kožichy a diamanty. Ale život s ním může být fascinující i bez norka.

Nyní musíme odvážně čelit tomu nejhoršímu faktu. Žádné uhýbání ani zbožná přání. Vodnáři se nedají nalákat na manželství jako děti na pamlsek. Ve skutečnosti se mu většina vyhýbá tak dlouho, dokud je to možné.

Pro muže Vodnáře není lehké fyzicky vyjádřit náklonnost. Může trvat hodně dlouho, než vás poprvé políbí na dobrou noc. Je třeba přiznat, že to čekání mnohdy stojí za to a odklady ještě zvětší následný prožitek. Ale bude se držet iluze, že s vámi udržuje příjemné nezávazné platonické přátelství, i když pro vás bude takový vztah už neudržitelný. Dokonce i poté, co sebere odvahu vyslovit „miluji tě“, se bude vyhýbat tématu manželství známými výmluvami. A když mu dojdou, vymyslí si nové s nemalou představivostí.

Ale vše není ztraceno. I když je pravda, že většina Vodnářů se žení pozdě, nakonec se ožení – obvykle. Zpravidla k tomu dojde poté, co poslední svobodný kamarád odpluje na Bermudy na svatební cestu.

V časném stadiu vašeho vztahu si možná budete myslet, že potřebuje lekci, a budete předstírat, že vás získal iniciativnější nápadník. Dovolte mi varovat vás, že pro něj patrně zůstanete ztracená navždy. Váš Vodnář se zlomeným srdcem za vámi těžko vystřelí jako šipka s majetnickým výrazem v očích. Spíš mu tiše ukápne pár slz a řekne si: „No, asi vyhrál ten lepší.“ Přizpůsobí se životu bez vás s urážlivou snadností.

Jakmile si Vodnář vybere družku, usoudí, že se může soustředit na důležitější věci. Třeba začne zkoumat vztah chlapec – dívka a muž – žena ve své soukromé laboratoři.

Vodnářův sex je součástí jistého ideálu nebo image. Pocítí-li pokušení začít si nepříhodný milostný románek, většinou s tím rychle skončí, přestože ho to může hluboce ranit, než aby pokračoval v něčem, co považuje za nečestný vztah.

Je schopen čekat třeba do devadesáti, aby vás požádal o ruku, i když si zřejmě myslíte, že je to na naplnění vztahu trochu dlouho. Nejhorší je, že vám nikdy nesdělí důvod, proč váš vztah skončil. On to ví a vy na to musíte přijít.

Vaší jedinou útěchou je vědomí, že svým způsobem také trpí. Jak se to dozvíte? Nenápadně telegrafuje své pocity, které mohou být neobyčejně frustrující – zvlášť když jeho svérázná soukromá komunikace signalizuje zelenou, zatímco na veřejnosti ukazuje červenou, dokud není schopen světla změnit. Může z toho být dost ožehavá milostná dopravní zácpa.

Jestli vás opravdu miluje, bude vás milovat, i když nedoletíte dál než do lahůdkářství na rohu, ale může to být v rozporu s jeho neměnnou strategií. Z toho všeho asi máte dojem, že v lásce dovede být Vodnář pěkně tvrdohlavý. Není to tak docela pravda. Jeho otálení v citových záležitostech vás může dohnat do blázince nebo se v zoufalství vrhnete do náruče jiného. To je ale zbytečná ztráta času. Není žárlivý, pamatujete? Nebo jestli je, nedá to najevo.

Na druhé straně může Vodnář vzbudit vlastnické vztahy ve vás. Nenechte se tím vyvést z rovnováhy. Díky jeho nikdy nekončícímu vyhledávání přátelství možná často nebudete vědět, kde je, dokonce ani po svatbě, kdy byste to vědět měla. Jen si řekněte, že bez ohledu na to, jak dlouho se zdrží s přítelem, ho k tomu pudí jenom přirozená zvědavost a neustálý zájem o lidi. Pokud je onen přítel žena, předstírejte, že jste si toho nevšimla. Protože on si toho s největší pravděpodobností skutečně nevšiml.

Nebuďte uražená, když dá přednost samotě a zůstane jen se svými sny. Vrátí se, aby je s vámi sdílel, a bude díky svému duchovnímu ústraní o to laskavější a něžnější.

Nedovolte, aby vaše kariéra způsobila, že ho budete zanedbávat, krmit či přišívat mu knoflíky. Nepovzbuzujte své kamarádky, aby celé hodiny okupovaly jeho gauč nebo vám nepřetržitě telefonovaly, a nevěnujte cele pozornost televizi nebo knize, když na vás chce, abyste mu našla na půdě starý softbalový míč nebo mu vytáhla třísku z prstu.

Rolničky na mořském pobřeží, narozeniny za úsvitu, duhy o půlnoci. Kutálejte velikonoční vejce ve sněhu, zapalte svíčky na dortu na vrcholku horské dráhy na pouti – zamilovala jste se do Vodnáře, copak jste to nevěděla? Přeji vám pohádkový konec. Ale buďte opatrná. Mohla byste se v té Říši divů ztratit.