Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žena Ryba

Fronta se řadí zprva. A prosím vás, netlačte se. Možná se žena Ryba nedostane na každého, ale to není důvod k neukázněnosti. Musíte čekat, až na vás přijde řada, a doufat, že budete mít štěstí.

Není divu, že je tak žádaná. Tato žena zřídka zkouší zastínit svého muž, ať je vdaná nebo svobodná. Nemá ani v nejmenším žádnou skrytou touhu ho ovládat. Nechá ho, aby ji přitáhl židli, pomohl do kabátu, zapískal na taxík, zapálil jí cigaretu a mluvil do sytosti o tom, jak je báječný. Jediné, co od něj chce, je, aby ji chránil a opatroval.

Žena Ryba si myslí, že její druh, milenec, přítel, bratr, otec – vlastně každý muž – dokáže porazit celý svět s jednou rukou uvázanou za zády, a je třeba jen překvapivě málo této dojemné víry, aby ho přesvědčila o tomtéž. A vy se divíte, proč je tak oblíbená?

V zimě nosí chlupaté palčáky z angorské vlny. Na jaře si obléká hezké nabírané sukně. V létě ji uvidíte v bikinách. Na podzim bude vypadat k zulíbání, až bude sedět vedle vás na fotbalovém zápase s rukama ve vašich kapsách, aby ji nezábly, a bude se vyptávat na skóre.

Po krátké konverzaci s ní se muž hned uvolní. Představí si sálající a praskající oheň za chladného večera nebo se vidí o vlahém jarním dni v houpací síti, kdy do něj nikdo nerýpe. Tato žena mu dá najevo, že mu nikdy nebude klást vinu za problémy v zaměstnání nebo za neúmyslné chyby. Vždy je to chyba někoho jiného. Nikdy partnerova.

Kromě toho její rozkošná ženskost překryje jakékoliv drobné nedostatky a většinou je mírná a zasněná. Protože Ryba plave oběma směry současně, bez potíží zvládne konfliktní situace, které by jiné ženy vyvedly z míry.

Nejenže je delikátní, ale také je trochu zrádná, když se cvičí v umění omotat si vás kolem smaragdových náušnic.

Možná znáte Rybu, která nosí kostkovanou zástěru a ostýchavý úsměv a je ztělesním oddané manželky, hospodyně a něžné matky. Myslíte si, že není ani křehká ani falešná. Promiňte mi mou upřímnost, ale jste na omylu. Pokud jde o tu dámu, o které si myslíte, že je jiná, znám ji také, nebo jednu velice podobnou. Je to vdova, která žije v Bronxu a jmenuje se Pauline. Také nosí kostkovanou zástěru a na tváři má ostýchavý úsměv. Jak může být takový domácký typ subtilní nebo zrádný? Prozradím vám to. Nejdřív si každého omotá kolem pásků své zástěry. (Nemá žádné smaragdové náušnice. Možná příští rok.) Je to postavou malá žena, která dokázala čelit úmrtí dítěte, hlubokému žalu, nudě, tragédii, strachu, chudobě a dokonce i zmatku z náhlých krátkých období hojnosti. Zvládla odřená kolena, rovnátka a ztracené galoše svých synů, manželovy nedělní neohrabané pokusy o vaření v její pečlivě uklizené kuchyni a nejneuvěřitelnější směsici příbuzných – hovořících najednou osmi jazyky – jakou můžete spatřit před budovou Spojených národů. Postavila se tomuto mišmaši osudu jako slavný boxer Rocky Graziano. To že je jemné? To že je delikátní? Do této chvíle si oba její synové myslí, že je okouzlující, dívčí, bezmocná, chvějící se a něžná bytůstka, kterou je třeba chránit a která nedokáže zcela pochopit, jak funguje zámek u dveří.

Je roztomile nevyzpytatelná a zasněná. Nemá ani ponětí o ekonomice, ale dokáže chodit oblečená jako z módního salonu, často vařit sedmichodové obědy pro hejno vnoučat, platit nájem včas a posílat vybrané dárky k svátkům a narozeninám – to vše za měsíční příjem, který se vyrovná asi tak spropitnému bohatých jedinců.

Dívky Ryby podléhají náladám stejně rychle, jako se mění březnový vítr. Jsou hrozně sentimentální, a když někdo ranní jejich city, dovedou vyplakat moře slz. Podívají se na vás tak vyčítavě, že budete mít pocit, jako kdybyste právě zastřelil zajíce.

Někdy tato dívka zakrývá svou ostýchavost a zranitelnost vtipnými glosami, blazeovaným zevnějškem a mrazivou nezávislostí, ale to vše je jen ochranný plášť, který si obléká, aby schovala svou nejistotu před zkoumavými pohledy neomalených lidí, kteří by zranili její srdce, kdyby ho obnažila.

Tato žena vás ráda nechá vydělávat na živobytí. Patrně dá přednost vyhnout se kruté konkurenci obchodního světa, nepotřebujete-li zoufale její finanční výpomoc. Úplně jí stačilo, když pracovala pro tu velkou, zcela nepřehlednou společnost, zatímco čekala, až ji vysvobodíte.

Žena Ryba poslouchá oceán a ten jí vypráví různé věci. I uprostřed města slyší Neptunův příboj, který šeptá jejím srdci možná víc, než chce slyšet. Nezapomeňte na její narozeniny, na výročí svatby nebo den, kdy jste ji požádal o ruku. Ona nezapomene. Ať následuje Neptunovo volání jako zbožná jeptiška v klášteře nebo jako nesmyslná zpěvačka v hlučném nočním baru – je to slečna. Na sto procent.